Délkelet-Ázsia

Saturday, February 25, 2006

Malájzia - Melaka

A múlt héten szombat-vasárnap (feb.18-19) Malájziában, Melakában voltunk. Melaka az elmúlt századokban az egyik legnagyobb tengeri forgalmat bonyolító kikötő volt, maláj, arab, indiai, kínai, portugál, holland, brit kereskedők látogatták. Legfőképpen fűszer-, arany-, ezüst-, tea-, dohány-, parfüm- és ópiumkereskedelemmel foglalkoztak.

Egy kis történelem:
Melakát először a melakai szultán uralta. A várost a portugálok 1511-ben, majd tőlük a hollandok 1641-ben hódították meg. Az angolok először a napóleoni háborúk alatt foglalták el (nehogy a franciák kaparintsák meg). A holland-angol gyarmatcserének köszönhetően 1824-ben az angoloké lett Melaka (a hollandokat jávai gyarmatokkal kompenzálták). A második világháború alatt, 1942-ben a japánok szállták meg a várost, majd ismét az angolok. 1957 augusztus 31-én Melaka, más malájziai állammal együtt, elérte függetlenségét.

Első nap a következő helyeket néztük meg:


1, Vörös templom: mely 1753-ban épült, a holland építészet egy kiemelkedő emlékműve.

Ezután folytattuk az utunkat egy riksával, ami egy helyi biciklis közlekedési eszköz (persze leginkább túristáknak). Nagyon vicces, mert minden biciklire még rádiót is felszereltek, hogy útközben lehessen zenét hallgatni, valamint mindegyik bicikli virágokkal fel van díszítve, mindenképpen érdemes egyet kipróbálni.


2, Portugál erőd: 1512- ben épült, Alfonso de Albuquerque épittette. A holland támadások idején sok kár érte az építményt. A britek, akik a napóleoni háborúk idején megszállták Melakát, le akarták rombolni az erődöt. 1808-ban Sir Stamford Raffles-nek (Szingapúr alapitójának) köszönhetően az erőd egy részét sikerült megmenteni.

3, St Paul templom: 1521-ben épült, egy portugál kapitány építtette. A templom állandó látogatója St Francis Xavier volt, akit halála után ide temettek el, majd 9 hónap után átszállították Indiába, Goába. St. Francis Xavier emlékére egy márvány szobrot is készíttettek ami a templom előtt áll.

4, Maritime Múzeum: ez egy portugál hajó rekonstrukciója, mely elsüllyed valahol a melakai part közelében amikor kincseket szállított Malálziából Európa felé. A hajót 2004- ben nyitották meg, ami véleményünk szerint Melaka egyik legkiemelkedőbb látványossága. A hajó belseje nagyon nagy, három szint van benne, ami teljesen úgy van kialakítva, mint amilyen eredetileg lehetett.


Ezután visszamentünk a szállodába egy kicsit, mert napközben legalább ugyanolyan meleg van, mint Szingapúrban, és ilyenkor elég fársztó kirándulni.

5, Esti városnézés: a szállodánk közvetlen közelében a Jonker streeten nagy "kirakodóvásár" volt. A helyiek mindenféle ennivalót és ajándéktárgyakat árultak, illetve különféle zenés fellépések voltak.


6, Cheng Hoon Teng Temple: másnap elmentünk és megnéztünk néhány templomot, melyek közül az egyik legismertebb itt látható jobbra a képen. Ez a legrégibb kinai templom Melakában, 1646-ban épült, az építőanyagokat Kínából szállították ide.

7, Baba Nyonya Heritage Múzeum: a Baba a Maláj-félszigeten letelepedett kinai férfit, a Nyonya pedig a nőt jelenti. Nagyon szép kézi készítésű képek, illetve dísztárgyak vannak kiállítva, valamint a régi kornak megfelelően vannak kialakítva a szobák (hálószoba, hall, konyha, stb.), melyekben különböző berendezési tárgyak vannak. Még több kép

Utazási tudnivalók:
  • Melaka Szingapúról 4-5 órányira van busszal (a határátkeléstől függően). A busz Szingapúrból a Lavender nevű metróállomásnál található buszállomástól indul, jegyár: 23 SGD oda-vissza / fő.
  • Melakában a Hotel Puri nevű szállodában szálltunk meg, mely az ottani Chinatown egyik legismertebb szállodája, de ennek ellenére nem a legdrágább szálloda : 110 RM -től kezdődnek a szobaárak ami kb 55 SGD-nek felel meg. A személyzet nagyon segitőkész, a szobánk tágas és nagyon tiszta volt a reggeli is finom volt. Legfőbb előnye, hogy a buszállomástól kb. 10 percre van taxival és a városközpontban helyezkedik el, szívesen ajánljuk mindenkinek aki Melakába tervezi akirándulását.
  • A többi utazási tudnivaló a korábbi malájziai bejegyzésünkben található meg


Tuesday, February 21, 2006

Érdekes vacsorák Szingapúrban

A legtöbbször csak az utazásainkról írunk, de gondoltam, most megemlítek egy-két különösen érdekes vacsorát is. Hetente általában többször elmegyünk vacsorázni, de a múlt héten többek számára is érdekes vacsorákon vettünk részt:

Először is, szerdán volt az
első CEMS vacsora Szingapúrban. A CEMS (Community of European Management Schools) 16 európai ország 16 egyetemének közös (Mo.-n a Közgáz vesz részt benne), egyéves programja. Az egy év alatt a diákok egy külföldi szemesztert teljesítenek a másik 16 egyetem valamelyikén (én a Kölni Egyetemen tanultam a program keretében 2001-ben), egy külföldi szakmai gyakorlaton és egy szakmai projekten vesznek részt. Mivel a CEMS-nek kifejezetten európai fókusza van, így meglepett a meghívas.

Csütörtökön INSEAD-os kelet-közép-európai vacsorát rendeztünk (azaz a lengyel, cseh, szlovák, magyar diákok jöttek össze). Az egyéves INSEAD MBA-t augusztusban és januárban lehet elkezdeni. Szeptemberben is tartottunk egy kelet-európai vacsorát (akkor az összes kelet-európai diákot meghívtuk), összeses 15-en voltunk partnerekkel együtt. Most, köszönhetően a januárban kezdett kelet-európai diákok nagy számának, csak a fent említett négy országból 20-an voltunk. A vacsora után magyarok beültünk még sörözni (lásd a képet). A vacsorán egy magyar vendégünk is volt: Amaczi Péter, a Japánban élő magyar kolónia életének egyik lelkes szervezője


Végül pénteken egy ANZ menedzserrel vacsoráztunk, aki az ANZ (az egyik legnagyobb ausztrál bank több délkelet-ázsiai érdekeltséggel) kambodzsai terjeszkedésében igen alaposan kivette a részét (az INSEAD-on az egyik projektben ezt a témát elemeztük). Sokan kérdezhetik, mi ebben a különös, sok banki terjeszkedésről lehet hallani. Kambodzsa azért jelentősen nagyobb kih
ívás. A hetvenes években Pol Pot nemhogy a banki rendszert, de a pénzt, mint intézményt is fel akarta számolni. A vietnám invázió (majd megszállás) felszabadította az országot a Khmer Rouge uralma alól, de sok időnek kellett eltelnie, mire a politikai rendszer stabilizálódott, és a banki rendszer pedig elkezdett fejlődni. Az ANZ az első nemzetközi bank, amelyik nagyobb terjeszkedésbe kezdett Kambodzsában. Érdekes módon a kambodzsai Royal Grouppal (több iparágban érdekelt, pl. mobil telekommunikáció) közösen hozta létre az ANZ Royalt.

Wednesday, February 15, 2006

Indonézia - Bintan

Az elmúlt hétvégén ismét Bintan szigetén voltunk, Indonéziában (lásd a korábbi bintani utazásunk bejegyzését). Most az a cég hívott meg minket, ahol dolgozom.

Szombat reggel indultunk Szingapúrból a Tanah Merah kikötőből. Egy óra alatt Bintanra értkeztünk. A Bintan Lagoon Resortban szálltunk meg, ahol korábban is, és már akkor nagyon megkedveltük ezt a szállodát. Közvetlen a parton van, többfajta étterem közül lehet választani, valamit egyéb fakultatív programokon is részt lehet venni. Délután érdekes ügyességi feladatokon vettünk részt (lásd a lenti képet). Este pedig barbeque parti volt.



Vasárnap reggel céges dolgokat vitattunk meg (természetesen elötte fürödtünk a tengerben, hogy frissek legyünk), ezután közös ebéd következett és kora délutántól szabadfoglalkozás volt, amit mi ismét a tengerparton, illetve a medencénél töltöttünk. Még több kép





Este értkeztünk vissza Szingapúrba, nagyon jól éreztük magunkat. Bintan az egyik általunk legkedveltebb sziget.
Az utazási tudnivalók a korábbi bejegyzésünkben találhatóak meg.

Wednesday, February 01, 2006

Sentosa, brazil hét, Chinese New Year


Az elmúlt másfél héten több eseményen is részt vettünk:
- Buli Sentosa szigeten
- Brazil hét
- Chinese New Year


1. Az INSEAD-on elkezdődött a harmadik periódus (az ötből), illetve sok tanuló most kezdte el a tanulmányait (augusztusban és januárban lehet elkezdeni az egyéves MBA programot). Januárban több közös programot is szerveztek, melyek között szerepelt egy tengerparti buli Sentosa szigetén, a KM8 klubban. Sentosa szigetén már korábban is kirándultunk (lásd a korábbi bejegyzést), és nagyon tetszett a hely mindkettőnknek, ezért gondoltuk, hogy elmegyünk ismét.
A program délután kezdődött és egész késő estig tartott. Lehetett fürdeni, strandröplabdázni, jacuzzizni a parton és természetesen nagyon sok új emberrel tudtunk megismerkedni.


2. A következő program a Brazil hét volt. Korábban már említettük, hogy havonta az INSEAD-on rendeznek egy-két nemzetiségi hetet (az utóbbi amiről írtunk a német-svájci hét volt).
Most is több program közül lehett választani, hogy ki melyikre szeretne elmenni, például:
- Capoeria show (táncbemutató - lásd a fenti képet, melyet Mary készített),
- Brazil vacsora,
- Brazil parti,
- Brazil filmvetítések
- valamint minden nap az egyetem éttermében ki lehetett próbálni brazil ételeket.



3. A harmadik esemény a Chinese New Year volt. A kínai naptár szerint 2006 a kutya éve. Az ünnep eredeti neve Chun Jie, azaz tavaszi fesztivál.
Az ünneplés központi helyszíne a Chinatown volt, ahol különböző műsorokat és tűzijátékot rendeztek, valamint nagyon sok kis helyi étkezde nyilt az utcákon, ahol különböző ételeket lehetett megkóstolni néhány dollárért.
A kínai naptárban ez a legnagyobb ünnep. Az üzletek zárva voltak vasárnaptól keddig (tradicionálisan 15 napos ünnep), az utcák kihaltak és a családtagok, rokonok közös ebédeket rendeznek.